זרמים ביוגה

יוגה היא תרגול גופני – רוחני ידוע ומוכר מאוד ברחבי הודו. אם תטיילו בהודו סביר להניח כי בכל פינת רחוב יציעו לכם לעבור סדנת יוגה, תתקלו באנשים שמתרגלים באמצע הרחוב תנוחות מוזרות או אפילו כאלה שעובדים על הנשימה. אם בעברכם תרגלתם יוגה סביר להניח כי לעיתים הרגשתם שאתם יוצאים מהשיעור בהרגשה שעברתם שיעור אקרובטיקה מצד אחד, ולעיתים, חוויתם תרגול נשימתי ללא כל מאמץ פיזי מהצד השני. בארץ, יש מגוון רחב של סגנונות יוגה. במאמר זה נסביר על תורת היוגה ונפרט על הסוגים השונים ועל מטרתם.

תורת היוגה

אמנם פנים רבות ליוגה אך המכנה המשותף ששוכן בבסיס כולן הוא המשמעות שלה. מטרת העל בתרגול יוגה הוא איחוד – חיבור בין הגוף, לנפש ולסביבתנו. בבסיסה של היוגה עומדת ההנחה כי המתרגל צריך להיות מודע לסביבה שבה הוא נמצא. המטרה של סדנת יוגה היא לשפר את רמת הריכוז, השקט, ההתבוננות והרוגע התודעתי של המתרגל. במהלך מאות ואפילו אלפי שנים נוצרו עשרות זרמים ושיטות של תרגול יוגה השונות זו מזו.

סוגים שונים של יוגה

  1. האטה יוגה – לרוב, כל תרגולי היוגה המתבססים על יכולת פיזית משתייכים לזרם "האטה". "האטה" מתבסס על תרגול הגוף מבחינה פיזית לעומת סוגים אחרים של יוגה שאינם כוללים תרגולים פיזיים כלל. זאת ועוד, משתמשים בכינוי "האטה" לסגנון זרם רך ועדין מאוד אשר פופולרי בעיקר ברחבי הודו ופחות מוכר בארץ. הדגש בסגנון זה הוא בעיקר על הדרכים לטהר את הגוף מבפנים.
  2. בריגהו יוגה – שיטת הבריגהו יוגה מיועדת לאנשים בעלי אורח חיים עמוס ואינטנסיבי המעוניינים לשלב את תרגול היוגה עם קיום חיי משפחה וחברה מלאים. שיטה זאת מלמדת לאזן בין האני האישי לאני העליון. הבריגהו יוגה כולל סדרה של תרגילים מובנים וברורים אשר נועדו לשפר את יכול הריכוז ולגרום לשקט ואיזון נפשי.
  3. ביקראם יוגה – סוג זה של יוגה שונה מהאחרים בגלל תנאי החלל שבו מתרגלים את התנוחות. סוג זה של יוגה מועבר בחום של 40 מעלות ו- 40 אחוזי לחות מתוך האמונה כי זיעה מטהרת את הרעלים והאנרגיות השליליות בגוף. במהלך התרגול מבצעים 26 תנוחות קבועות אשר חוזרות על עצמן בכל שיעור ושיעור.
  4. ויני יוגה – שיטה מאוד עדינה וזורמת ששמה דגש על תיאום בין הגוף והנשימה. בבסיס שיטה זאת עומדת ההנחה כי תרגול יוגה צריך להיות מותאם לצרכיו של המתרגל ומטרתה לרפא אותו. שיטה זאת אינה מאתגרת כל כך מבחינה פיזית ומתאימה לכל הגילאים.

לא משנה באיזה זרם יוגה תבחרו, בריגהו יוגה או כל סוג אחר, העיקר שתהנו!