יתרונות בריאותיים לתרגול יוגה ומדיטציה

בשנים האחרונות נראה כי סדנאות יוגה הפכו ליותר ויותר מקובלות בקרב הקהל הרחב. אנשים רבים אשר מתרגלים יוגה בתדירות גבוהה יכולים להעיד כיצד זה סייע למצבם הבריאותי, המנטלי והפיזי. בנוסף, מחקרים שנעשו לאחרונה מדגימים את היתרונות הרבים שיש בתרגול יוגה. במאמר זה, נסקור את היתרונות וההשפעות הבריאותיות של תרגול יוגה ומדיטציה.

  1. חיזוק הסיבולת, גמישות, יציבות והורדה במשקל – סדנאות יוגה משפרות פלאים את הגמישות ומחזקות את השרירים והעצמות של המתרגל. התנוחות השונות מסייעות לבריאותם של המפרקים וחוליות הגב ומעודדות חיזוק מערכות כלי הדם וזרימה תקינה של הדם והחמצן בתאי הגוף. זאת ועוד, מחקרים הראו כי אנשים שתרגלו רק נשימות בסדנת מדיטציה פיתחו סיבולת אירובית. אם כן, נראה כי סדנת יוגה וסדנת מדיטציה תורמות לא רק לפעילות תקינה של מערכות הגוף אלא גם מסייעות לחילוף חומרים ולירידה משמעותית במשקל.
  2. סדנת מדיטציה תורמת ליכולת העיבוד של המוח – מחקר שהתבצע בקליפורניה מצא כי תרגול מדיטציה יכול לשנות את התאים שבקליפת המוח ובכך להגביר את היכולת הקוגניטיבית.
  3. מסייע בהפחתת דיכאון, חרדה ולחץ – מחקרי פסיכולוגיה חיובית שנעשו באוניברסיטת הרווארד מצאו כי תרגול יוגה מוריד באופן משמעותי את רמות הלחץ ואף תורם לשיפור במצבי חרדה ודיכאון. תרגולי הנשימות והתנוחות השונות בעת סדנת יוגה מסייעים באיזון הדופק, לחץ הדם והנשימה. זאת ועוד, נמצא כי אנשים שסבלו מחרדות ותרגלו יוגה התלוננו פחות על כאבי ראש ושינה לא סדירה.
  4. סדנת יוגה תורמת להגברת הריכוז – מחקר שנעשה במכללה אמריקאית לרפואת ספורט מצא כי יוגה משפרת את יכולת הריכוז והמוטיבציה אצל המתרגל. כך למשל, נמצא כי ילדים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז ותרגלו יוגה פעם אחת בשבוע, הראו שיפור משמעותי במבחני קשב וריכוז.
  5. סדנאות יוגה מסייעות בחיזוק הביטחון העצמי ובשיפור חיי המין – מחקרים קבעו כי יוגה יכולה לשפר את היכולות המיניות ולהגביר את התשוקה והחשק המיני אצל המתרגל. זאת ועוד, נשים שתרגלו יוגה בתדירות גבוהה חוו הרבה יותר סיפוק מהאקט המיני מאשר בתקופה שלפני תרגול היוגה. אין ספק כי הנתונים הללו לא מפתיעים משום שיוגה תורמת גם לחיזוק הביטחון העצמי שלנו – ברגע שאנחנו בטוחים יותר בגוף שלנו ומרוצים ממנו כך הסבירות שנהנה יותר במהלך האקט המיני.

 

לסיכום, תרגול יוגה ומדיטציה תורם לבריאות בצורות שונות ומגוונות. בין אם זה התנוחות או תרגולי הנשימות תרגישו לבטח כי הסדנאות הללו משפרות את מצבכם מבחינה בריאותית, פיזית ומנטלית.